
KEMET
Product No:
PME271YA4100MR30
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 1000PF 20% 1KVDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0165
1.0165
10
0.80275
8.0275
50
0.69597
34.7985
100
0.6023
60.23
500
0.455088
227.544
1000
0.401546
401.546
2500
0.374775
936.9375
5000
0.361399
1806.995
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | PME271Y |
| Package | Bulk |
| Ratings | Y2 |
| Features | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 0.402" (10.20mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.531" L x 0.154" W (13.50mm x 3.90mm) |
| Base Product Number | PME271 |
| Dielectric Material | Paper, Metallized |
| Voltage Rating - AC | 300V |
| Voltage Rating - DC | 1000V (1kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.295" (7.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |