
KEMET
Product No:
PME295RB4220MR30
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 2200PF 20% 480VAC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.71
1.71
10
1.3832
13.832
50
1.20707
60.3535
100
1.05621
105.621
500
0.804745
402.3725
1000
0.70414
704.14
2500
0.678994
1697.485
5000
0.653847
3269.235
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | PME295 |
| Package | Bulk |
| Ratings | Y1 |
| Features | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 0.591" (15.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.709" L x 0.256" W (18.00mm x 6.50mm) |
| Base Product Number | PME295 |
| Dielectric Material | Paper, Metallized |
| Voltage Rating - AC | 480V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |