
Rohm Semiconductor
Product No:
PMR03EZPJU10L
Manufacturer:
Package:
0603
Batch:
-
Description:
RES 0.01 OHM 5% 1/4W 0603
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.703
0.703
10
0.51775
5.1775
25
0.42028
10.507
50
0.36556
18.278
100
0.301625
30.1625
250
0.26201
65.5025
500
0.213256
106.628
1000
0.169138
169.138
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rohm Semiconductor |
| Series | PMR |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 10 mOhms |
| Composition | Metal Element |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.014" (0.35mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0603 |
| Temperature Coefficient | 0/ +150ppm/°C |