
Rohm Semiconductor
Product No:
PMR18EZPJU8L0
Manufacturer:
Package:
1206
Batch:
-
Description:
RES 0.008 OHM 5% 1W 1206
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6365
0.6365
10
0.4731
4.731
25
0.38418
9.6045
50
0.33383
16.6915
100
0.2755
27.55
250
0.239286
59.8215
500
0.194788
97.394
1000
0.154489
154.489
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rohm Semiconductor |
| Series | PMR |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 8 mOhms |
| Composition | Metal Element |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 1W |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.017" (0.43mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 1206 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |