PN200A-FS
Fairchild Semiconductor
Product No:
PN200A-FS
Package:
TO-92-3
Batch:
Datasheet:
Description:
TRANS PNP 45V 0.5A TO92-3
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 17111
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 2959
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Fairchild Semiconductor
Series -
Package Bulk
Power - Max 625 mW
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Product Status Active
Transistor Type PNP
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Frequency - Transition 250MHz
Supplier Device Package TO-92-3
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 400mV @ 20mA, 200mA
Current - Collector (Ic) (Max) 500 mA
Current - Collector Cutoff (Max) 50nA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 300 @ 10mA, 1V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 45 V