
onsemi
Product No:
PN2907ABU
Manufacturer:
Package:
TO-92-3
Batch:
-
Description:
TRANS PNP 60V 0.8A TO92-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.323
0.323
10
0.2413
2.413
100
0.136515
13.6515
500
0.090383
45.1915
1000
0.069293
69.293
2000
0.060258
120.516
5000
0.054236
271.18
10000
0.048203
482.03
50000
0.040071
2003.55
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Power - Max | 625 mW |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | PNP |
| Base Product Number | PN2907 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Frequency - Transition | 200MHz |
| Supplier Device Package | TO-92-3 |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 50mA, 500mA |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 800 mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 20nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 10V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60 V |