
Sullins Connector Solutions
Product No:
PPPC021LGBN-RC
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HDR 2POS 0.1 GOLD PCB R/A
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4275
0.4275
10
0.36955
3.6955
100
0.30476
30.476
500
0.26505
132.525
1000
0.218671
218.671
5000
0.192166
960.83
10000
0.191425
1914.25
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Sullins Connector Solutions |
| Style | Board to Board |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Female Socket |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250V |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.100" (2.54mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | PPPC021 |
| Insulation Material | Polyester |
| Number of Positions | 2 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Contact Length - Post | 0.124" (3.15mm) |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | Flash |
| Contact Finish Thickness - Mating | Flash |