
Sullins Connector Solutions
Product No:
PPPC032LFBN-RC
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HDR 6POS 0.1 GOLD PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.589
0.589
10
0.51775
5.1775
100
0.42674
42.674
500
0.37107
185.535
1000
0.306128
306.128
5000
0.269021
1345.105
10000
0.267995
2679.95
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Sullins Connector Solutions |
| Style | Board to Board |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Female Socket |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250V |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.335" (8.51mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | PPPC032 |
| Insulation Material | Polyester |
| Number of Positions | 6 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Contact Length - Post | 0.126" (3.20mm) |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | Flash |
| Contact Finish Thickness - Mating | Flash |