
Sullins Connector Solutions
Product No:
PPPC041LFBN-RC
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HDR 4POS 0.1 GOLD PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4465
0.4465
10
0.39045
3.9045
100
0.322145
32.2145
500
0.280098
140.049
1000
0.231078
231.078
5000
0.203072
1015.36
10000
0.20007
2000.7
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Sullins Connector Solutions |
| Style | Board to Board |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Female Socket |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250V |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.335" (8.51mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | PPPC041 |
| Insulation Material | Polyester |
| Number of Positions | 4 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Contact Length - Post | 0.126" (3.20mm) |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | Flash |
| Contact Finish Thickness - Mating | Flash |