
Sullins Connector Solutions
Product No:
PPPC071LFBN-RC
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HDR 7POS 0.1 GOLD PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5795
0.5795
10
0.5054
5.054
80
0.416936
33.35488
440
0.36251
159.5044
1000
0.299079
299.079
5000
0.262827
1314.135
10000
0.26182
2618.2
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Sullins Connector Solutions |
| Style | Board to Board |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Female Socket |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250V |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.335" (8.51mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | PPPC071 |
| Insulation Material | Polyester |
| Number of Positions | 7 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Contact Length - Post | 0.126" (3.20mm) |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | Flash |
| Contact Finish Thickness - Mating | Flash |