
Sullins Connector Solutions
Product No:
PPPC081LFBN-RC
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HDR 8POS 0.1 GOLD PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.646
0.646
10
0.5643
5.643
80
0.465262
37.22096
440
0.404596
178.02224
1000
0.333782
333.782
5000
0.293322
1466.61
10000
0.28899
2889.9
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Sullins Connector Solutions |
| Style | Board to Board |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Female Socket |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250V |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.335" (8.51mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | PPPC081 |
| Insulation Material | Polyester |
| Number of Positions | 8 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Contact Length - Post | 0.126" (3.20mm) |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | Flash |
| Contact Finish Thickness - Mating | Flash |