PPTC251LFBN-RC
Sullins Connector Solutions
Product No:
PPTC251LFBN-RC
Description:
CONN HDR 25POS 0.1 TIN PCB
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 169
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Sullins Connector Solutions
Style Board to Board
Series -
Package Tray
Features -
Termination Solder
Applications -
Contact Type Female Socket
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating 250V
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.335" (8.51mm)
Ingress Protection -
Base Product Number PPTC251
Insulation Material Polyester
Number of Positions 25
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.126" (3.20mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -40°C ~ 105°C