
E-Switch
Product No:
PR141C1000-116-ACC-F03-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPST 16A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.85
2.85
10
2.55265
25.5265
25
2.41148
60.287
50
2.30565
115.2825
100
2.18804
218.804
250
2.093914
523.4785
500
1.929203
964.6015
1000
1.835106
1835.106
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | E-Switch |
| Type | Standard, Illuminated |
| Series | PR1, LAMB |
| Circuit | SPST |
| Package | Bulk |
| Features | PVC Cap and Frame |
| Actuator Type | Round, Button |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 10,000 Cycles |
| Mechanical Life | - |
| Switch Function | Off-On |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Ingress Protection | IP54 - Dust Protected, Water Resistant |
| Base Product Number | PR141 |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Color - Actuator/Cap | Clear (Red Filter/Diffuser) |
| Current Rating (Amps) | 16A (AC) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 105°C |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 25.00mm Dia |
| Illumination Type, Color | Neon, Red |
| Illumination Voltage (Nominal) | 125 VAC |