
E-Switch
Product No:
PR142C4000-136
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPST 16A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.6125
2.6125
10
2.3446
23.446
25
2.21464
55.366
50
2.11755
105.8775
100
2.009535
200.9535
250
1.923104
480.776
500
1.771845
885.9225
1000
1.685424
1685.424
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | E-Switch |
| Type | Standard, Illuminated |
| Series | PR1, LAMB |
| Circuit | DPST |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Actuator Type | Round, Button |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 10,000 Cycles |
| Mechanical Life | - |
| Switch Function | Off-On |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | PR142 |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Color - Actuator/Cap | Green |
| Current Rating (Amps) | 16A (AC) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 105°C |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 25.00mm Dia |
| Illumination Type, Color | Neon, Green |
| Illumination Voltage (Nominal) | 125 VAC |