
E-Switch
Product No:
PR14EC1100
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH PUSH DPST-NO 16A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.299
2.299
10
2.06815
20.6815
25
1.95434
48.8585
50
1.86941
93.4705
100
1.77498
177.498
250
1.699474
424.8685
500
1.576734
788.367
1000
1.5012
1501.2
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | E-Switch |
| Type | Standard |
| Series | PR1, LAMB |
| Circuit | DPST-NO |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Actuator Type | Round, Button |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 10,000 Cycles |
| Mechanical Life | - |
| Switch Function | Off-Mom |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | PR14 |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Color - Actuator/Cap | Black |
| Current Rating (Amps) | 16A (AC) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 105°C |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 25.00mm Dia |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |