
Stackpole Electronics Inc
Product No:
PRNF14BTC249R
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Description:
RES 249 OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.532
0.532
10
0.38
3.8
25
0.2964
7.41
50
0.2508
12.54
100
0.1976
19.76
250
0.1672
41.8
500
0.1368
68.4
1000
0.1064
106.4
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Stackpole Electronics Inc |
| Series | RNF |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety |
| Tolerance | ±0.1% |
| Resistance | 249 Ohms |
| Composition | Metal Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W |
| Package / Case | Axial, Radial Bend |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C |