PRPC025DAAN-RC
Sullins Connector Solutions
Product No:
PRPC025DAAN-RC
Description:
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 2159
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header, Breakaway
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.098" (2.50mm)
Ingress Protection -
Base Product Number PRPC025
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 50
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.448" (11.39mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)