Home / Headers, Male Pins / PRPC033SBAN-M71RC
PRPC033SBAN-M71RC
Sullins Connector Solutions
Product No:
PRPC033SBAN-M71RC
Description:
CONN HEADER R/A 33POS 2.54MM
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.098" (2.50mm)
Ingress Protection -
Base Product Number PRPC033
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 33
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)