PRPN011PAEN
Sullins Connector Solutions
Product No:
PRPN011PAEN
Description:
CONN HEADER VERT 1POS
User Guide
Mfr Sullins Connector Solutions
Style Board to Board or Cable
Series -
Package Bulk
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating -
Product Status Obsolete
Voltage Rating -
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.079" (2.00mm)
Ingress Protection -
Base Product Number PRPN011
Insulation Material Polyester
Number of Positions 1
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post 0.110" (2.79mm)
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.346" (8.80mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm)