PT100R-1100
API Delevan Inc.
Product No:
PT100R-1100
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 100UH 5.1A 50 MOHM TH
User Guide
Mfr API Delevan Inc.
Type Toroidal
Series PTR
Package Bulk
Ratings -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±15%
Inductance 100 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical (Open)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 1.100" Dia x 0.500" W (27.94mm x 12.70mm)
DC Resistance (DCR) 50mOhm Max
Current Rating (Amps) 5.1 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz