PT250R-1500
API Delevan Inc.
Product No:
PT250R-1500
Description:
FIXED IND 250UH 6.1A 80 MOHM TH
Shielding Unshielded
Tolerance ±15%
Inductance 250 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical (Open)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 1.500" Dia x 0.600" W (38.10mm x 15.24mm)
DC Resistance (DCR) 80mOhm Max
Current Rating (Amps) 6.1 A
Height - Seated (Max) -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz