PT250R-1800HM
API Delevan Inc.
Product No:
PT250R-1800HM
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 250UH 9.1A 55 MOHM TH
User Guide
Mfr API Delevan Inc.
Type Toroidal
Series PTR
Package Bulk
Ratings -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±15%
Inductance 250 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Horizontal (Open)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 1.800" Dia (45.72mm)
DC Resistance (DCR) 55mOhm Max
Current Rating (Amps) 9.1 A
Height - Seated (Max) 0.770" (19.56mm)
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz