PT25R-800HM
API Delevan Inc.
Product No:
PT25R-800HM
Description:
FIXED IND 25UH 6.6A 25 MOHM TH
Shielding Unshielded
Tolerance ±15%
Inductance 25 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Horizontal (Open)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.800" Dia (20.32mm)
DC Resistance (DCR) 25mOhm Max
Current Rating (Amps) 6.6 A
Height - Seated (Max) 0.350" (8.89mm)
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz