PT25R-900HM
API Delevan Inc.
Product No:
PT25R-900HM
Description:
FIXED IND 25UH 7A 20 MOHM TH
Shielding Unshielded
Tolerance ±15%
Inductance 25 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Horizontal (Open)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.900" Dia (22.86mm)
DC Resistance (DCR) 20mOhm Max
Current Rating (Amps) 7 A
Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm)
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz