PT50R-1020
API Delevan Inc.
Product No:
PT50R-1020
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 50UH 7A 25 MOHM TH
User Guide
Mfr API Delevan Inc.
Type Toroidal
Series PTR
Package Bulk
Ratings -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±15%
Inductance 50 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical (Open)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 1.020" Dia x 0.620" W (25.91mm x 15.75mm)
DC Resistance (DCR) 25mOhm Max
Current Rating (Amps) 7 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz