PT50R-1020HM
API Delevan Inc.
Product No:
PT50R-1020HM
Description:
FIXED IND 50UH 7A 25 MOHM TH
Shielding Unshielded
Tolerance ±15%
Inductance 50 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Horizontal (Open)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 1.020" Dia (25.91mm)
DC Resistance (DCR) 25mOhm Max
Current Rating (Amps) 7 A
Height - Seated (Max) 0.620" (15.75mm)
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz