PT50R-780HM
API Delevan Inc.
Product No:
PT50R-780HM
Description:
FIXED IND 50UH 3.8A 50 MOHM TH
Shielding Unshielded
Tolerance ±15%
Inductance 50 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Horizontal (Open)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.780" Dia (19.81mm)
DC Resistance (DCR) 50mOhm Max
Current Rating (Amps) 3.8 A
Height - Seated (Max) 0.360" (9.14mm)
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz