PT5R-1000
API Delevan Inc.
Product No:
PT5R-1000
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 5UH 12.8A 8 MOHM TH
User Guide
Mfr API Delevan Inc.
Type Toroidal
Series PTR
Package Bulk
Ratings -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±15%
Inductance 5 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical (Open)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 1.000" Dia x 0.400" W (25.40mm x 10.16mm)
DC Resistance (DCR) 8mOhm Max
Current Rating (Amps) 12.8 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz