PTC12SABN
Sullins Connector Solutions
Product No:
PTC12SABN
Description:
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Base Product Number PTC12
Insulation Material Thermoplastic, Polyester
Number of Positions 12
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.230" (5.84mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.560" (14.22mm)
Contact Finish - Mating Tin
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)