PTC23DACN
Sullins Connector Solutions
Product No:
PTC23DACN
Description:
CONN HEADER VERT 46POS 2.54MM
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Number of Positions 46
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.320" (8.13mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.650" (16.51mm)
Contact Finish - Mating Tin
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)