PTHF-102-02-G-Q-368
Samtec Inc.
Product No:
PTHF-102-02-G-Q-368
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
2.00 MM PC/104-PLUS SELF-NESTIN
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Style Board to Board
Series PTHF
Package Bulk
Features -
Termination Press-Fit, Solder
Applications -
Contact Type Forked
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Receptacle
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 4
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.368" (9.35mm)
Ingress Protection -
Base Product Number PTHF-102
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions 8
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post 0.482" (12.24mm)
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C