PTHF100-50SM
API Delevan Inc.
Product No:
PTHF100-50SM
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 100UH 3.14A 60MOHM SMD
User Guide
Mfr API Delevan Inc.
Type Toroidal
Series PTHF
Package Bulk
Ratings -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 100 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core High Saturation
Size / Dimension 0.700" L x 0.670" W (17.78mm x 17.02mm)
DC Resistance (DCR) 60mOhm Max
Current Rating (Amps) 3.14 A
Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm)
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 4MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz