PTHF100R-30SM
API Delevan Inc.
Product No:
PTHF100R-30SM
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 100UH 1.5A 150MOHM SMD
User Guide
Mfr API Delevan Inc.
Type Toroidal
Series PTHFR-SM
Package Bulk
Ratings -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 100 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Molybdenum Permalloy(MPP)
Size / Dimension 0.440" L x 0.440" W (11.18mm x 11.18mm)
DC Resistance (DCR) 150mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.5 A
Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm)
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 6MHz
Current - Saturation (Isat) 600mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz