PTHF200R-40SM
API Delevan Inc.
Product No:
PTHF200R-40SM
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 200UH 1.12A 320MOHM SM
User Guide
Mfr API Delevan Inc.
Type Toroidal
Series PTHFR-SM
Package Bulk
Ratings -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 200 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Molybdenum Permalloy(MPP)
Size / Dimension 0.570" L x 0.560" W (14.48mm x 14.22mm)
DC Resistance (DCR) 320mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.12 A
Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm)
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 3MHz
Current - Saturation (Isat) 700mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz