PTHF25-894H
API Delevan Inc.
Product No:
PTHF25-894H
Description:
FIXED IND 25UH 12.8A 8 MOHM TH
Type Toroidal
Series PTHF
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 25 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Horizontal (Open)
Product Status Active
Material - Core Molybdenum Permalloy(MPP)
Size / Dimension 1.300" Dia (33.02mm)
DC Resistance (DCR) 8mOhm Max
Current Rating (Amps) 12.8 A
Height - Seated (Max) 0.650" (16.51mm)
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 8MHz
Current - Saturation (Isat) 13.5A
Inductance Frequency - Test 1 kHz