PTHF250-121
API Delevan Inc.
Product No:
PTHF250-121
Description:
FIXED IND 250UH 2.07A 160MOHM TH
Type Toroidal
Series PTHF
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 250 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical (Open)
Product Status Active
Material - Core Molybdenum Permalloy(MPP)
Size / Dimension 0.850" Dia x 0.400" W (21.59mm x 10.16mm)
DC Resistance (DCR) 160mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.07 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 1MHz
Current - Saturation (Isat) 2.2A
Inductance Frequency - Test 1 kHz