PTHF250-30SM
API Delevan Inc.
Product No:
PTHF250-30SM
Description:
FIXED IND 250UH 960MA 360MOHM SM
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 250 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core High Saturation
Size / Dimension 0.440" L x 0.440" W (11.18mm x 11.18mm)
DC Resistance (DCR) 360mOhm Max
Current Rating (Amps) 960 mA
Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm)
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 3MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz