PTHF250R-59VM
API Delevan Inc.
Product No:
PTHF250R-59VM
Description:
FIXED IND 250UH 3.5A 88 MOHM TH
Type Toroidal
Series PTHFR-VM
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 250 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical (Open)
Product Status Active
Material - Core Molybdenum Permalloy(MPP)
Size / Dimension 1.210" L x 0.685" W (30.73mm x 17.40mm)
DC Resistance (DCR) 88mOhm Max
Current Rating (Amps) 3.5 A
Height - Seated (Max) 1.250" (31.75mm)
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 900kHz
Current - Saturation (Isat) 4A
Inductance Frequency - Test 1 kHz