PTHF330-50
API Delevan Inc.
Product No:
PTHF330-50
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 330UH 1.69A 190MOHM TH
User Guide
Mfr API Delevan Inc.
Type Toroidal
Series PTHF
Package Bulk
Ratings -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 330 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical (Open)
Product Status Active
Material - Core Molybdenum Permalloy(MPP)
Size / Dimension 0.625" Dia x 0.300" W (15.87mm x 7.62mm)
DC Resistance (DCR) 190mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.69 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 1MHz
Current - Saturation (Isat) 800mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz