PTHF330R-50VM
API Delevan Inc.
Product No:
PTHF330R-50VM
Description:
FIXED IND 330UH 1.69A 190MOHM TH
Type Toroidal
Series PTHFR-VM
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 330 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical (Open)
Product Status Active
Material - Core Molybdenum Permalloy(MPP)
Size / Dimension 0.750" L x 0.400" W (19.05mm x 10.16mm)
DC Resistance (DCR) 190mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.69 A
Height - Seated (Max) 0.775" (19.68mm)
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 800kHz
Current - Saturation (Isat) 800mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz