PTHF50-59
API Delevan Inc.
Product No:
PTHF50-59
Description:
FIXED IND 50UH 6.9A 22 MOHM TH
Type Toroidal
Series PTHF
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 50 µH
Size / Dimension 1.100" Dia x 0.475" W (27.94mm x 12.06mm)
DC Resistance (DCR) 22mOhm Max
Current Rating (Amps) 6.9 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 4MHz
Current - Saturation (Isat) 8.3A
Inductance Frequency - Test 1 kHz