PTHF50-59VM
API Delevan Inc.
Product No:
PTHF50-59VM
Description:
FIXED IND 50UH 6.9A 22 MOHM TH
Type Toroidal
Series PTHF-VM
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 50 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical (Open)
Product Status Active
Material - Core Molybdenum Permalloy(MPP)
Size / Dimension 1.210" L x 0.685" W (30.73mm x 17.40mm)
DC Resistance (DCR) 22mOhm Max
Current Rating (Amps) 6.9 A
Height - Seated (Max) 1.175" (29.84mm)
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 3.5MHz
Current - Saturation (Isat) 8.3A
Inductance Frequency - Test 1 kHz