PTHF500R-59H
API Delevan Inc.
Product No:
PTHF500R-59H
Description:
FIXED IND 500UH 2.6A 160 MOHM TH
Type Toroidal
Series PTHFR
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 500 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Horizontal (Open)
Product Status Active
Material - Core Molybdenum Permalloy(MPP)
Size / Dimension 1.150" Dia (29.21mm)
DC Resistance (DCR) 160mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.6 A
Height - Seated (Max) 0.475" (12.06mm)
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 800kHz
Current - Saturation (Isat) 2.7A
Inductance Frequency - Test 1 kHz