PTHF500R-894
API Delevan Inc.
Product No:
PTHF500R-894
Description:
FIXED IND 500UH 3.4A 131 MOHM TH
Type Toroidal
Series PTHFR
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 500 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical (Open)
Product Status Active
Material - Core Molybdenum Permalloy(MPP)
Size / Dimension 1.300" Dia x 0.650" W (33.02mm x 16.51mm)
DC Resistance (DCR) 131mOhm Max
Current Rating (Amps) 3.4 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 800kHz
Current - Saturation (Isat) 3.1A
Inductance Frequency - Test 1 kHz