PTHF50R-121VM
API Delevan Inc.
Product No:
PTHF50R-121VM
Description:
FIXED IND 50UH 4.77A 30 MOHM TH
Type Toroidal
Series PTHFR-VM
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 50 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical (Open)
Product Status Active
Material - Core Molybdenum Permalloy(MPP)
Size / Dimension 0.800" L x 0.500" W (20.32mm x 12.70mm)
DC Resistance (DCR) 30mOhm Max
Current Rating (Amps) 4.77 A
Height - Seated (Max) 0.950" (24.13mm)
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 3.5MHz
Current - Saturation (Isat) 3.9A
Inductance Frequency - Test 1 kHz