PTHF50R-180SM
API Delevan Inc.
Product No:
PTHF50R-180SM
Description:
FIXED IND 50UH 1.12A 210MOHM SMD
Type Toroidal
Series PTHFR-SM
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 50 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Molybdenum Permalloy(MPP)
Size / Dimension 0.340" L x 0.340" W (8.64mm x 8.64mm)
DC Resistance (DCR) 210mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.12 A
Height - Seated (Max) 0.300" (7.62mm)
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 10MHz
Current - Saturation (Isat) 400mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz