PTHF50R-894VM
API Delevan Inc.
Product No:
PTHF50R-894VM
Description:
FIXED IND 50UH 9.9A 16 MOHM TH
Type Toroidal
Series PTHFR-VM
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 50 µH
Size / Dimension 1.450" L x 0.825" W (36.83mm x 20.95mm)
DC Resistance (DCR) 16mOhm Max
Current Rating (Amps) 9.9 A
Height - Seated (Max) 1.475" (37.46mm)
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 4MHz
Current - Saturation (Isat) 10.8A
Inductance Frequency - Test 1 kHz