PTHF75-40SM
API Delevan Inc.
Product No:
PTHF75-40SM
Description:
FIXED IND 75UH 1.69A 140MOHM SMD
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 75 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core High Saturation
Size / Dimension 0.570" L x 0.560" W (14.48mm x 14.22mm)
DC Resistance (DCR) 140mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.69 A
Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm)
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 9MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz