PTHF75-59
API Delevan Inc.
Product No:
PTHF75-59
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 75UH 5.9A 30 MOHM TH
User Guide
Mfr API Delevan Inc.
Type Toroidal
Series PTHF
Package Bulk
Ratings -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 75 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical (Open)
Product Status Active
Material - Core Molybdenum Permalloy(MPP)
Size / Dimension 1.100" Dia x 0.475" W (27.94mm x 12.06mm)
DC Resistance (DCR) 30mOhm Max
Current Rating (Amps) 5.9 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 3MHz
Current - Saturation (Isat) 6.7A
Inductance Frequency - Test 1 kHz