PTHF750-59
API Delevan Inc.
Product No:
PTHF750-59
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 750UH 2.1A 240 MOHM TH
User Guide
Mfr API Delevan Inc.
Type Toroidal
Series PTHF
Package Bulk
Ratings -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 750 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical (Open)
Product Status Active
Material - Core Molybdenum Permalloy(MPP)
Size / Dimension 1.150" Dia x 0.475" W (29.21mm x 12.06mm)
DC Resistance (DCR) 240mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.1 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 600kHz
Current - Saturation (Isat) 1.8A
Inductance Frequency - Test 1 kHz